Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/1.   [ 2 post(ov)a ]
Autor/ica Poruka
 Naslov: Ponovo ja
PostPostano: 29 stu 2017, 15:04 
Jr. Member

HALO, DOKTORE!
ZDRAVSTVENI ADRESAR
BAZA BOLESTI
MOJA PITANJA
NAŠI LIJEČNICI

Postovani, prije 5 godina imala sam konizaciju i nalaz je bio CIN 3 sa cistim rubovima resekcije.Nakon toga sve je bilo u redu do avgusta ove godine kad mi se na nalazu Pap testa pojavio ASCUS.U novembru nakon ponovljenog testa opet ASCUS.Doktorka mi uradi biopsiju sa frakcioniranom kiretazom i nalaz je Condiloma na povrsini a exhloeat i cervikalni kanal je u redu.Znaci nema displazija na PH nalazu.Posto mi je ostalo veoma malo grlica kakva je vasa preporuka sta sad raditi?! Da li sad opet slijedi neki vid rekonizacije? Narucena sam slijedeci mjesec na HPV tipizaciju.Sta je sa sexualnim zivotom koji je ionako narusen nakon prve konizacije?Imam 39 godina i jedno dijete. Unaprijed zahvalna

Vrh

Naslov: Re: Ponovo ja
PostPostano: 04 pro 2017, 09:26 
Moderator

Mišljenja sam da u ovom trenutku ne treba raditi ništa ! Ukoliko ste imali konizaciju prije 5 godina i nakon toga uredne nalaze posljednji nalazi ASCUS-a sada predstavljaju nešto novo i taj proces sa onim prethodnim vjerojatno nema veze. Nalaz ASCUS-a je granični nalaz i on ne znači nikakv značajni patološki proces. Na taj nači učiniti biopsiju i frakcioniranu kiretažu je zapravo pretjerano ! ( engleski bi se reklo ”overtreat”- ”preliječen”). Histološki se stoga i nije dobilo ništa - kondilom – ne predstavlja ništa opasno znači samo da neki od genotipova HPV-a radi ”nered”, no sam kondilom ne predstavlja ništa opasno. Ukoliko se učni bris za genotipizaiju HPV-a sigurno će doći pozitivan nalaz - to je uz sve činjenice koje ste napisali samo ”otkrivanje tople vode ”. Mišljenja sam da se trebate nastaviti kontrolirati svakih 6 mjeseci. Ukoliko bi se nalaz PAPA pogoršao tek tada se može razgovarati o nekim tretmanu. Rekonizacija bi uz ovaj nalaz diosta bila ”too much” i na to nemojte nikako pristati (sada se ponovno služim engleskim izrazom , nadam se da ga razumijete). Ukoliko se nalaz ASCUS-a ponavlja ( ali ne bi bilo nikakvo čudo da nalaz i nestane odnosno- normalizira se !) tada se ukoliko se kolposkopki vidi kondilom - a prema histološkom nalazu bi se trebao vidjeti- može učiniti i krioterapija kojom će se kondilom riješiti. Glede spolnog života ukoliko imate stalnog partnera već duže vrijeme s njim ste razmijenili ( što se tiče HPV-a) što ste imali razmijeniti ( njemu se od svega ovog neće dogoditi nipta!) i radite ”to” kao što ste to činili i do sada. Ukoliko ste u prilici možemo se vidjeti i sve to riješiti.

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/1.   [ 2 post(ov)a ]

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Baner Baner Baner Baner Baner Baner Baner