Forum je zaključanOdgovori Stranica: 1/1.   [ 2 post(ov)a ]
Autor/ica Poruka
 Naslov: cista
PostPostano: 17 ožu 2010, 12:35 
Jr. Member

pozdrav!evo ovako, ja sam operirala cistu prije 6 godina poviše gornjih jedinica i sad mi je snimkama pokazana s lijeve strane gornje čeljusti iznad dvice i trice?sad me zanima zbog čega je opet nastala?postaje me strah da će mi se stalno pojavljivat.da napomenem da mi je prva cista nastala zbog traume od udarca, ali zašto druga je nastala?nemam pokvarene zube, nisam imala udarac?hvala

[Ispravljano od: zanimame dana 17-03-2010 u 14:04 GMT]

Vrh

Naslov: Re: cista
PostPostano: 18 ožu 2010, 08:51 
Moderator

Poštovana Zanimame,
Recidiv ciste je uvijek moguć kada se nakon operativnog zahvata kirurška rana primarno zatvori, tj. nema komunikacije za vanjski svijet. Tako se najčešće radi radi ugodnosti pacijenta, međutim uvijek postoji rizik recidiva ciste. Naime, cista ima svoju ovojnicu koja rastom se širi u okolinu. Sama šupljina je ispunjena tekućinom pod minimalnim tlakom što također pospješuje širenje u okolinu. Tijekom operativnog zahvata se cista nastoji izvaditi s cijelom ovojnicom, međutim to nije uvijek moguće te time postoji biološka osnova da se bolest vrati. Kada se rana ne zatvori primarno već se ostavi otvorena rana (tzv. marcupijalizacija) gotovo nema šanse da se cista vrati, međutim postoji defekt čeljusti u koji je moguće da uđe hrana te je otežana higijena što je mnogim pacijentima neugodno. Pretpostavljam da je kod Vas bio primarni problem nedovoljno česte kontrole nakon operativnog zahvata pa je došlo do širenja nove/stare ciste na susjedne zube. Potrebno je ispitati vitalitet zuba u zahvaćenom području, ponovna operacija te učestalo pračenje da ste i Vi i Vaš stomatolog sigurna da je cista izliječenja.
Srdačan pozdrav,
mr.sc. Suzana Varga, dr. stom.

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Forum je zaključanOdgovori Stranica: 1/1.   [ 2 post(ov)a ]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži: