Forum je zaključanOdgovori Stranica: 1/1.   [ 2 post(ov)a ]
Autor/ica Poruka
 Naslov: Istruli zubi kod malog djeteta
PostPostano: 15 sij 2012, 16:36 
Jr. Member

Poštovana dr Varga,
imam sina od 3 godine starosti kojemu su gornja četiri zubića (jedinice i dvojke) doslovno istrunuli,nestali...ostalo je samo dno zubića,crne boje.Prije 6 dana se iznad jednog zuba pojavila oteklina veličine lješnjaka.Kod pedijatrice smo dobili antibiotik i uputila nas je kod stomatologa.Odvela sam sina svome stomatologu,savjetovao nam je da jedan zub koji se malo klima treba izvaditi a u preostala tri treba ubušiti rupice da se polako dreniraju.Zanima me što Vi mislite o takvom postupku?Malo sam u nedoumici,budući da sam negdje čitala da ovi istrunuli zubi trebaju čuvati mjesto onim pravim zubima koji dolaze kasnije...zar ih onda treba vaditi ili da ipak ostanu...neće li novi zubi krivo izrasti ako povadimo mliječne?I što mislite o bušenju ostalih zubi radi drenaže?Ovo je jedini način da dobijem i drugo mišljenje te bih Vas molila odgovor.Hvala!

Vrh

Naslov: Re: Istruli zubi kod malog djeteta
PostPostano: 23 sij 2012, 10:41 
Moderator

Poštovana Eden,
kod ovako uznapredovalog "karijesa bočice" ( karijes koji nastaje do djetetove treće godine života) treba pokušati prvo izliječiti zub, ako treba i otvoriti zubić da se drenira. Djetetu je nerijetko potrebno davati antibiotike. Vrlo je važno da pokušamo sačuvati mliječni zub što dulje u čeljusti jer mliječni zubi čuvaju mjesto za pravilan postav trajnih nasljednika. Prerani gubitak mliječnih zuba može izazvati otežanu erupciju trajnih zuba, njihov nepravilan položaj u zubnom nizu te zbijenost zbog smanjenja dimenzija čeljusti.
Međutim, ako su prisutne upale, apscesi ili gnojne fistule, zub treba izvaditi. Treba voditi računa o tome da takva stanja mogu ostaviti traga na zametku trajnog zuba koji je u neposrednoj blizini, najčešće u obliku promjene boje (diskoloracija).
Poželjno je dijete dovoditi doktoru dentalne medicine na kontrole svakih tri do šest mjeseci kako bi on, osim sanacije karijesa, mogao pratiti rast i razvoj čeljusti te ukoliko je potrebno uputiti Vas specijalisti ortodoncije koji će onda riješiti problem s kompresijama i nepravilno izniklim zubima.
LP
mr sc Suzana Varga dr med dent

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Forum je zaključanOdgovori Stranica: 1/1.   [ 2 post(ov)a ]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži: